Arhitektuur

♦ Saku Mõisa arhitektiks pakuti Carl Rossit Peterburist. Kõrgele soklile ehitatud häärberi nelja väliskülge pidi kulgeb lai ehisvöö, mis eraldab peakorrust pool-ehk mezzaninokorrust. Akantusfriis (akantus ehk karusõlg kasvab Vahemeremaadel) jagab ossa ka kolmik ehk veneetsia aknad: üles jääb kaaraken, alla poolsammastega osa. Veneetsia aknad on esifassaadi mõlemal külgrisaliidil ja ka otsaseintes. Külgrisaliitidel on kahel pool veneetsia aknaid kõrguvatel sammastel akantuslehe motiividel suured rosetid.

♦ Kolmnurkviilusid kaunistavad tihedalt paiknevad ehiskonsoolid. Samasugused dekoratiivkonsoolid katavad ka räästakarniisi ning otsafassaadide kolmnurkviilu serva. Peafassaadil on uhke lahtine rõdu, kolmnurkviilu toetab neli kapiteelidega sammast. Pärgade, rosettide ja draperiidega peaust peavad asjatundjad üheks paremini säilinud stiilipuhtaks klassitsistlikuks välisukseks, keskel tammelehest pärja sees on näha veel koputi jälg.

♦ Tagaküljel, saalist välja ulatuva eendi ees on samuti suur terrasstrepp, just selle ette olid vanasti saabunud külaliste tõllad. Seda treppi pidi astus härrasrahvas joonelt pidusaali. Tagaküljel külgrisaliidid puuduvad, veneetsia aken on ainult fassaadi keskosas.

♦ Peauksest pääseb kivimosaiikpõranda ja sammastega vestibüüli, see on kujundatud kaheksanurksena ja meenutab rotundi.

 
Räägi meist oma sõpradele: